do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Podatki – stawki i druki na 2018 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
19 lipca 2016
kategoria:
Aktualności strona główna

Ciechanów będzie gospodarzem diecezjalnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, które odbędą się w niedzielę 28 sierpnia. Kluczowym punktem będzie uroczysta msza św. na błoniach zamkowych pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery. Planowana jest również procesja z elementami historycznymi, koncert pieśni patriotycznych, rekonstrukcja osady historycznej i projekcja filmu. 18 lipca prezydent Krzysztof Kosiński oraz ks. dziekan dekanatu Ciechanów Zachodni Eugeniusz Graczyk spotkali się w Płocku z biskupem Piotrem Liberą, by podsumować kilkumiesięczne przygotowania do planowanej uroczystości.

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się o godz. 12.00 pod Farską Górą. Obędzie się inscenizacja przyjęcia chrześcijaństwa w Ciechanowie, nastąpi przekazanie woli księcia Mieszka I o przyjęciu chrztu oraz przekazanie symbolicznego ognia wiary. Około godz. 12.20 ruszy procesja z elementami historycznymi. Niesiony będzie wspomniany ogień wiary oraz krzyż. Przy pomniku św. Piotra pochód zatrzyma się, odczytany zostanie fragment Ewangelii. Podczas drugiego zatrzymania nastąpi nadanie przywileju miasta przez Janusza I. Procesja z elementami historycznymi dotrze na błonia, gdzie na godzinę 13.00 zaplanowana jest msza św. pod przewodnictwem biskupa płockiego. Po mszy odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, następnie przy zamku o godz. 15.00 odbędzie się rekonstrukcja osady średniowiecznej. Na koniec o godz. 20.00 na zamkowym dziedzińcu zaplanowana jest projekcja filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

 Wydarzenie, jakim będą obchody 1050. rocznicy chrztu Polski będzie miało dla uczestników wymiar historyczny oraz duchowy. Pragnę podkreślić wielką życzliwość i wsparcie biskupa w organizowaniu tego przedsięwzięcia. Wydarzenia wsparł również marszałek województwa mazowieckiego. Zapraszamy mieszkańców Ciechanowa i całej Diecezji Płockiej – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Prezydent odbył kilka spotkań z księżmi z ciechanowskich parafii. Inicjatywa obchodów oraz scenariusz spotkały się z ich pełną aprobatą i gotowością zaangażowania w przygotowanie uroczystości.

Wydarzenie organizowane przez Prezydenta Miasta Ciechanów we współpracy z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie honorowym patronatem objął Biskup Płocki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H