• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Informacje o Ciechanowie Miasta partnerskie Ciechanowa

Ponad pół wieku doświadczeń w dziedzinie relacji zagranicznych

Nasze relacje z innymi europejskimi miastami zapoczątkowane zostały na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Były to, nieformalne jeszcze kontakty z Obwodem Chmielnickim oraz pierwsza umowa o współpracy z francuskim Meudon, podpisana w 1972 roku. Ostatnia z umów o partnerstwie, z Silistrą w Bułgarii, pochodzi z końca 2023 roku.

Na czym polega współpraca miast 

Tradydyjne relacje partnerskie

Przybiera różnorodne formy, od oficjalnych kontaktów, wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania administracji i komunalnych przedsiębiorstw, przez współpracę szkół i wymianę młodzieży, po wspólne przedsięwzięcia kulturalne i sportowe.

Pomoc w potrzebie

Historia przyjaźni Ciechanowa i Chmielnickiego powiedziała "sprawdzam". Ciechanów był pierwszym samorządem w Polsce, który dostarczył pomoc humanitarną na terytorium objętej wojną Ukrainy. W zaledwie 17 godzin ciechanowski ratusz zorganizował pierwszą ze zbiórek niezbędnych rzeczy oraz dostarczył je do Chmielnickiego. Od tamtego czasu na Ukrainę pojechało z Ciechanowa wiele transportów materiałów opatrunkowych i sprzętu, o które zwracały się władze Chmielnickiego.

Do miast partnerskich Ciechanowa należą:

Meudon we Francji

herb MeudonTo pierwsza z umów o współpracy i partnerstwie, podpisana w 1972 roku. W roku 2022, podczas Jubileuszowego Forum Miast Partnerskich, którego byliśmy gospodarzem, świętowaliśmy pięćdziesięciolecie przyjaźni naszych miast i mieszkańców.
Meudon to pięknie miasto położone nad Sekwaną, w odległości około 9 km od Paryża. Liczy blisko 46 tys. mieszkańców. Ma bogatą historię. Może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami: m.in. Muzeum Rodena, domem Ryszarda Wagnera, Obserwatorium, Kaplicą Ermitażu.

Haldensleben w Niemczech

herb HaldenslebenUmowa o współpracy i partnerstwie z Haldensleben została podpisana w 1992 roku. Nasze niemieckie miasto partnerskie liczy 23 tys. mieszkańców. Położone jest niedaleko Magdeburga, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Jest siedzibą powiatu Börde.
Przez Haldensleben przepływa najdłuższa wodna droga Niemiec – żeglugowy Kanał Śródlądowy, pomiędzy kanałem Dortmund-Ems a Łabą, wybudowany w 1906 r.

Chmielnicki w Ukrainie

Chmielnicki herbTradycje współpracy z obwodem Chmielnickim w Ukrainie sięgają lat siedemdziesiątych. Wznowienie współpracy Ciechanowa z miastem Chmielnicki nastąpiło w 1997 r.
To duże, trzystutysięczne miasto w środkowej Ukrainie, stolica Obwodu Chmielnickiego i centrum życia kulturalnego i gospodarczego Podola. Ma wiele zabytków. Do ciekawych miejsc należą: zamek w Proskurowie oraz XIX-wieczne miejsca sakralne: Cerkiew Narodzin Matki Bożej, Sobór św. Andrzeja, Cerkiew św. Jerzego.

Brezno na Słowacji

herb BreznoUmowę o współpracy z miastem słowackim podpisano w 2002 r. Brezno to drugie co do wielkości po Bańskiej Bystrzycy miasto regionu. Liczy około 22 tys. mieszkańców. Jest stolicą powiatu i okręgu górnego dorzecza Hron. Miejscowość położona jest w kotlinie między Niżnimi Tatrami a Słowackimi Rudawami. Leży na ważnym skrzyżowaniu dróg łączących kotlinę zwoleńską z Liptowem przez Niżnie Tatry oraz rejon Bańskiej Bystrzycy z Rimawską Sobotą.

Silistra w Bułgarii

Silistra to liczące 50 tys. mieszkańców miasto, malowniczo położone nad Dunajem, tuż przy granicy z Rumunią. Jest miastem partnerskim Chmielnickiego. W czerwcu 2022 roku Ciechanów był gospodarzem Jubileuszowego Forum Miast Partnerskich. Z powodu wojny toczącej się w Ukrainie Chmielnicki był reprezentowany przez mera Silistry – Juliana Najdenova. Zbliżyło to nasze miasta. Umowa o współpracy między Ciechanowem i Silistrą została podpisana 18 października 2023 roku.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H