• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2022 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
26 października 2016
kategoria:
Aktualności strona główna
Siedziba Banku Spółdzielczego przy ul. Warszawskiej

Władze miasta po komunikacie, który ukazał się na stronie internetowej PBS podjęły natychmiastową decyzję o przeniesieniu środków na inne konto. Bank Spółdzielczy w Ciechanowie informuje mieszkańców, że jest  fundusz gwarancyjny zabezpieczający środki w wysokości do 100 tys. euro, w związku z tym ich pieniądze są do tej wysokości chronione. Jednocześnie w obowiązującym prawie nie ma żadnej gwarancji dla środków zdeponowanych na kontach bankowych przez samorządy.

W piątek, 21 października, stronie internetowej PBS ukazał się komunikat o tym, że Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła procedurę mogącą doprowadzić do ustanowienia zarządu komisarycznego w PBS w Ciechanowie. Władze miasta w trybie pilnym zdecydowały o tymczasowego skorzystania z posiadanego konta w banku PKO BP. Umowa na usługi z PBS w Ciechanowie była zawarta do końca tego roku. – Prezydent miasta ma obowiązek strzec publicznych pieniędzy i jeśli pojawia się choć cień zagrożenia, nie można ryzykować. Są znane w Polsce przykłady samorządów, które takich decyzji w odpowiedniej chwili nie podjęły i straciły publiczne pieniądze. Trzeba pamiętać, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza wszystkie zgromadzone środki do 100 tys. euro. W przypadku miasta są to dużo wyższe kwoty, dla których nie ma żadnego prawnego zabezpieczenia. To była decyzja wynikająca z poczucia ogromnej odpowiedzialności za finanse miasta - powiedział prezydent Krzysztof Kosiński. Decyzja o zmianie konta UM wynikała tylko i wyłącznie z faktu, że chodzi o publiczne pieniądze i wiążącą się z nimi szczególną odpowiedzialnością, wymagającą zachowania wyjątkowych środków ostrożności. Podobnie jak Ciechanów, zareagowały inne samorządy, podejmując decyzje o wycofaniu pieniędzy z PBS w Ciechanowie. Pieniądze przeniosły między innymi Starostwa Powiatowe: w Płońsku, Mławie, Żurominie, Pułtusku oraz gminy: Sońsk, Regimin, Ojrzeń.

Zarząd BPS w Ciechanowie zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju. – Szanowni Państwo, informujemy, że Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie pracuje normalnie i realizuje wszystkie zlecenia klientów. Polski sektor bankowy jest bezpieczny. Banki są zawsze najbezpieczniejszym partnerem zarówno dla klientów, jak i całego systemu finansowego – zaznacza p.o. prezes zarządu PBS w Ciechanowie Andrzej Kopeć. Zwraca uwagę, że Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i jak w przypadku wszystkich banków w Polsce środki zdeponowane przez klientów, jak i odsetki od nich objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. – Komisja Nadzoru Finansowego nie ustanowiła w PBS w Ciechanowie zarządu komisarycznego. Wszczęcie postępowania administracyjnego przez KNF nie przesądza o wprowadzeniu do PBS w Ciechanowie zarządu komisarycznego. Zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym depozyty (lokaty) klientów PBS w Ciechanowie, jak i odsetki od nich są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro (czyli obecnie ponad 430 000 zł), niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych. Szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG – www.bfg.pl – dodał p.o. prezes.

Urząd Miasta informuje, że wszystkie podatki, opłaty i inne należności należy wnosić na rachunek bankowy BGŻ BNP PARIBAS S.A. Oddział w Ciechanowie nr: 81 1600 1462 1837 0686 3000 0001.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H