Ciechanów rozpoczyna starania o fundusze norweskie
- kategoria:
- Aktualności strona główna
13 sierpnia Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński wziął udział w debacie z Ministrem Spraw Zagranicznych Norwegii Espen’em Barth Eide w ramach „Democracy Festival” w Arendal w Norwegii. Rozmowa pod tytułem: „Make European Democracies great again” dotyczyła kryzysu liberalnej demokracji, roli samorządów w odnawianiu zaufania obywateli do instytucji demokratycznych, znaczeniu funduszy norweskich dla umacniania demokracji w Polsce oraz polskich doświadczeń na lokalnym poziomie po rosyjskiej agresji na Ukrainę. W 2026 roku uruchomiona zostanie kolejna edycja funduszy norweskich, z których korzystać będą mogły polskie miasta. Ciechanów zamierza aplikować o środki zewnętrzne.
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG na lata 2021-2028 to 925 mln euro dla Polski, z przeznaczeniem na projekty w obszarach takich jak: transformacja energetyczna, badania, kultura czy rozwój lokalny. O bezzwrotne środki finansowe na indywidualne projekty będą mogły ubiegać się m.in. polskie miasta.
Ciechanów jest jednym z tegorocznych miast-finalistów funduszy szwajcarskich – kolejnego instrumentu finansowego wspierającego rozwój miast, dzięki czemu do Ciechanowa trafi ponad 51 mln zł bezzwrotnej pomocy. Jak podkreśla prezydent Krzysztof Kosiński:
„Z niecierpliwością czekamy na ostateczne decyzje dotyczące kształtu funduszy norweskich na najbliższe lata. Takie spotkania i rozmowy bilateralne umacniają przekonanie norweskiego rządu o słuszności wspierania rozwoju polskich miast. My z kolei jako samorządy możemy inwestować bardzo duże pieniądze w lokalną infrastrukturę. Ciechanów będzie aplikował o fundusze norweskie i mam nadzieję, że skutek będzie analogiczny, jak w przypadku naszego ostatniego wniosku o fundusze szwajcarskie”.
Odbywający się od 2012 roku w Arendal „Democracy Festival” to największe w Norwegii wydarzenie polityczno-społeczne, które co roku w połowie sierpnia zamienia centrum nadmorskiego miasta w otwarte forum debaty publicznej. Tegoroczna edycja zgromadziła tysiące uczestników – przedstawicieli polityki, organizacji społecznych, biznesu, mediów, nauki oraz obywateli. W programie znalazło się ponad 2300 debat, paneli i spotkań.
Prezydent Ciechanowa jako wiceprezes Związku Miast Polskich gościł w Norwegii na zaproszenie Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych. Dwudniowa wizyta była w pełni finansowana przez stronę norweską.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H