• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Koronawirus SARS-CoV-2Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2021 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
30 listopada 2016
kategoria:
Aktualności strona główna
Znak drogowy z nazwą miejscowości Chruszczewo

Przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie poszerzenia granic administracyjnych Ciechanowa m.in. o Chruszczewo, Kargoszyn i Niestum zaproponował prezydent Krzysztof Kosiński podczas listopadowej sesji Rady Miasta. Niższe podatki, tańsza i częstsza komunikacja miejska, pełny dostęp dzieci do miejskich szkół – to jedne z wielu przedstawianych argumentów przemawiających za włączeniem kilku okolicznych miejscowości do Ciechanowa.

Z dokonanych przez Urząd Miasta Ciechanów analiz wynika, iż mieszkańcy przyłączanych miejscowości z Gminy Ciechanów mieliby mniejsze podatki lokalne niż obecnie, zarówno w przypadku podatku od nieruchomości, podatku rolnego, jak i opłaty adiacenckiej. Przykładowo: podatek od nieruchomości od budynków mieszkalnych w mieście to 0,66 zł, w gminie wiejskiej jest wyższy i wynosi 0,75 zł; podatek od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w mieście to zaledwie 20,50 zł/m2, a w gminie 22 zł/m2. Podatek rolny w mieście wynosi 41 zł (x 2,5 q żyta), w gminie jest o 9 zł wyższy. W mieście opłata adiacencka kształtuje się pomiędzy 20% a 40%, z kolei w gminie stanowi maksymalną ustawową stawkę 50%. Mieszkańcy przyłączanych miejscowości mogliby liczyć na tańszą, bezstrefową i częstszą komunikację miejską, częstsze odbiory odpadów, sprawne odśnieżanie i sprzątanie miejskich dróg, pełny dostęp swoich dzieci do szkół, przedszkoli i żłobka, wzrost wartości ich nieruchomości czy też dostęp do interwencji i pomocy straży miejskiej.

Miejscowości, które mogłyby zostać włączone w wyniku konsultacji do miasta to chociażby: Chruszczewo, Kargoszyn, Niestum, Ropele i Przążewo. Wszystkie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Z wyliczeń finansowych wynika, iż roczne dochody budżetu Ciechanowa dzięki poszerzeniu granic zwiększyłyby się w pierwszym roku o 4,5-5 mln złotych, liczba mieszkańców wzrosłaby o ponad 1,5 tys. osób, a powierzchnia o ponad 11 km2. Na podstawie przeprowadzonych konsultacji i kolejnych analiz możliwe są zmiany dotyczące włączanych miejscowości.
Pierwszym elementem realizacji propozycji poszerzenia granic miasta będą konsultacje społeczne. Następnie prezydent miasta, za zgodą Rady Miasta, występuje z wnioskiem za pośrednictwem wojewody mazowieckiego do ministra właściwego do spraw administracji publicznej o poszerzenie granic Ciechanowa. Wniosek taki należy złożyć do 31 marca 2017 roku, aby jego realizacja mogła nastąpić od 1 stycznia 2018 roku. Kolejnym etapem jest wydanie rozporządzenia przez Radę Ministrów w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta. 

W ostatnim czasie w Polsce coraz częściej obserwujemy proces wchłaniania okolicznych miejscowości czy nawet całych gmin przez rozwijające się miasta, dążące do szukania nowych przestrzeni do inwestycji mieszkaniowych czy gospodarczych. Widzimy też wsparcie polskiego rządu dla inicjatyw lokalnych samorządów, które chcą ograniczać administrację i biurokrację poprzez łączenie terenów i spójny aparat urzędniczy dla większej liczby mieszkańców. Co istotne w naszym ciechanowskim przypadku mamy dodatkowo duże finansowe korzyści po stronie mieszkańców miejscowości, które mogą być dołączone do miasta, gdyż podatki lokalne są w mieście mniejsze – podkreśla prezydent Krzysztof Kosiński.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H