• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2020 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
12 lutego 2019
kategoria:
Aktualności strona główna

Miasto kontynuuje wprowadzony w ubiegłym roku lokalny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), przyczyniającego się do zachorowań na raka szyjki macicy. Realizatorem programu, na podstawie umowy, jest Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie. Na darmowe szczepienia mogą zgłaszać się 12-letnie mieszkanki Ciechanowa.

Każdego roku z bezpłatnych szczepień może skorzystać jeden rocznik ciechanowianek. Miasto zaprosiło do współpracy specjalistów z dziedziny zdrowia. Lokalny program profilaktyki opracowany został na 4 lata, wprowadzono go uchwałą Rady Miasta pod koniec 2017 roku. Udział w programie jest w pełni dobrowolny. W ubiegłym roku szczepione były dziewczęta mieszkające w Ciechanowie, urodzone w 2006 roku. W tym roku ze szczepień może korzystać następny rocznik, czyli 2007. 

Dziewczynki mogą zapisywać ich rodzice bądź opiekunowie prawni. Przechodzą one badania kwalifikacyjne. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach. Zapisy prowadzi i udziela szczegółowych informacji szpital w Ciechanowie: Podstawowa Opieka Zdrowotna SSzW – nr tel. 23 673 02 34 oraz Poradnia Położniczo-Ginekologiczna SSzW – nr tel. 23 673 02 30.

Program funkcjonuje od połowy marca 2018 roku. Do końca 2018 roku zakwalifikowało się 71 dziewcząt – 38 dziewcząt otrzymało jedną dawkę szczepionki, 33 – dwie dawki. W styczniu tego roku 9 dziewcząt otrzymało jedną dawkę, 2 otrzymały drugą dawki.

Program na wszystkich etapach opracowania konsultowany był z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim, Wydziałem Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ. Konsultację naukową zapewniła prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2009 roku opublikowała oficjalne stanowisko, uznając raka szyjki macicy i inne choroby wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego za problem zdrowia publicznego o charakterze globalnym. Rak szyjki macicy jest drugą spośród onkologicznych przyczyn zgonów wśród kobiet. WHO rekomenduje wprowadzenie rutynowych szczepień przeciw HPV, jako części programu, zawierającego informację i edukującego na temat profilaktyki zakażeń tym wirusem. Szczepienie dziewcząt zalecają m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Ginekologicznej, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór, ma jednak jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie.

Program, poza swoim oczywistym celem, ma m.in. wpłynąć na wzrost poziomu wiedzy i świadomości rodziców oraz młodzieży w zakresie ryzykownych zachowań oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Ma podnieść także poziom wiedzy na temat skuteczności działania szczepionki w redukowaniu zakażeń wirusem HPV oraz upowszechnić nawyk systematycznego wykonywania badań profilaktycznych.
Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, szczepienia przeciwko wirusowi HPV znajdują się w wykazie szczepień zalecanych, niefinansowanych ze środków znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia.

Nadzór nad prawidłowością szczepień jest prowadzony w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ciechanowie.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H