do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
10 października 2017
kategoria:
Aktualności strona główna
Zabytkowy nagrobek na cmentarzu. Jest zniszczony przez czas. Ma wiele ubytków. Ze strony frontowej zabezpieczony deskami przed rozpadem

1 listopada w Ciechanowie zorganizowana zostanie zbiórka publiczna, z której dochód będzie przeznaczony na renowację starych zniszczonych grobów. Za kwestę odpowiedzialny jest społeczny komitet „Wolontariat pamięci”, przy organizacyjnym wsparciu Urzędu Miasta Ciechanów.

Wolontariusze będą zbierać datki do puszek przy wejściach na cmentarze przy ul. Płońskiej oraz Gostkowskiej w Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada. Na cmentarzu przy ul. Płońskiej kwesta będzie prowadzona także 31 października i 2 listopada.

Celem komitetu, jako organizatora kwesty, jest renowacja starych, wymagających remontu grobów na cmentarzu przy ul. Płońskiej, gdzie pochowano kapłanów związanych z Ciechanowem oraz inne osoby zasłużone dla miasta. Społeczny komitet „Wolontariat pamięci” tworzy 20 osób. Przewodniczącym powołanego przy nim komitetu społecznego zbiórki publicznej jest Roman Niesiobędzki.

W Ciechanowie jest bardzo dużo zaniedbanych grobów osób, które zrobiły wiele dobrego dla naszego miasta. Nasz komitet poprzez renowację nagrobków chce ocalić pamięć o tych ludziach. Prace remontowe i konserwatorskie wiążą się z poważnymi nakładami finansowymi, ale jeżeli mieszkańcy i przyjezdni przekażą choć drobne cegiełki, wspólnymi siłami będziemy mogli uratować niszczejące groby – powiedział Roman Niesiobędzki.

Ta kwesta będzie czymś nowym w Ciechanowie. W wielu polskich miastach, jak choćby w Warszawie na Powązkach, kwesta 1 listopada to już tradycja. Mam nadzieję, że ciechanowianie i osoby spoza Ciechanowa odniosą się do tej, moim zdaniem bardzo słusznej i potrzebnej inicjatywy, z życzliwością. Serdecznie wszystkich zachęcam do wsparcia kwesty, w którą również osobiście się zaangażuję jako wolontariusz – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Oprócz prezydenta miasta patronat nad zbiórką objęły wszystkie ciechanowskie parafie i Akcja Katolicka.

W pierwszej kolejności komitet zajmuje się najbardziej zniszczonymi nagrobkami kapłanów. Po dokonaniu technicznej oceny za takie uznano: grób ks. Józefa Kwiatkowskiego (1809-1865), ks. Piusa Sękusa (1864-1889), ks. Wiktora Radzikowskiego (1839-1908), ks. Wacława Ozdobińskiego (1876-1952) i ks. Aleksandra Pęski (1890-1953). Staraniem duchownych i parafian odnowiono już miejsce pochówku ks. Remigiusza Jankowskiego. Koszt tego typu prac to około 22 tys. zł.

Datki można przekazać do puszek, można również wesprzeć inicjatywę, wpłacając dowolną sumę pieniędzy na konto 68 8230 0007 3001 7533 2000 0002 z dopiskiem „Wolontariat pamięci”.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H