do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
06 grudnia 2017
kategoria:
Aktualności strona główna

Dziś szpitalowi w Ciechanowie prezydent Kosiński oficjalnie przekazał sprzęt medyczny, na który miasto udzieliło dotacji w wysokości 200 tys. zł. Kupiony został sprzęt do badań diagnostycznych i zabiegów operacyjnych.

Przekazane przez miasto wsparcie finansowe dla szpitala zostało przeznaczone na nowoczesny wideogastroskop i tor wizyjny, diatermię chirurgiczną oraz zestaw narzędzi do laparoskopii z klipsownicą. Dziś, 6 grudnia, zaprezentowano sprzęt i przedstawiono szczegóły związane z jego zastosowaniem.

– Bardzo dziękuję miastu za to wsparcie. Każda pomoc jest ważna, a wszystkim nam zależy na zdrowiu pacjentów. Sprzęt, który został kupiony za te pieniądze pomoże nam w diagnostyce chorób onkologicznych, w dokładnych badaniach gastroskopowych, w operacjach, jak również pozwoli rozszerzyć naszą ofertę usług medycznych – powiedział dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa.

– Pacjenci szpitala to w dużej mierze mieszkańcy Ciechanowa. Szpital nie podlega pod miasto, ale staramy się w miarę możliwości udzielać mu wsparcia. Wiadomo, że potrzeby są ogromne, a nowoczesnego sprzętu brakuje – dodał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zakupiony wideogastroskop i tor wizyjny to zestaw służący do wykonywania badania gastroskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki użyciu przez urządzenie specjalnego źródła światła, doskonale oświetla wnętrze przewodu pokarmowego i umożliwia jak najdokładniejszą diagnozę stanu błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Obraz z kamery umieszczonej na końcu gastroskopu pokazywany jest na ekranie toru wizyjnego. Szpital posiada tego typu zestawy, jednak mają one już kilka lat i wykonano nimi tysiące badań. Gastroskopia jest badaniem polegającym na oglądaniu błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to bardzo istotne badanie, diagnozujące choroby przewodu pokarmowego – począwszy od najczęstszych (choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa czy zmiany zapalne błony śluzowej), po nieco rzadsze, czasem stwarzające istotne zagrożenie dla życia, jak zmiany nowotworowe.

Drugi zestaw - diatermia chirurgiczna to urządzenie niezbędne do diagnostyki chorób onkologicznych, badań diagnostycznych w endoskopii i wykonywania zabiegów ratujących życie. Diatermię stosuje się do hamowania krwawień górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do tej pory, ciechanowski szpital nie miał tak nowoczesnej diatermii.

Zestaw narzędzi do laparoskopii z klipsownicą będzie służył do wykonywania zabiegów operacyjnych z zakresu bariatrii (o które szpital rozszerza swoją  ofertę usług medycznych) oraz do leczenia operacyjnego chorób przewodu pokarmowego. Do tej pory szpital w Ciechanowie nie posiadał zestawy narzędzi umożliwiających wykonywanie zabiegów laparoskopowych u chorych z chorobliwą otyłością.

Po prezentacji zakupionego sprzętu dyrekcja szpitala i prezydent wraz ze Świętym Mikołajem odwiedzili przebywające na oddziałach dzieci i wręczyli im mikołajkowe upominki.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H