do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychJak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
14 września 2016
kategoria:
Aktualności strona główna
Siedziba Buira Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień

Miejski Tydzień Profilaktyki pod hasłem „Profilaktyka Sportowa Antynałogowa” potrwa od 19 do 23 września. Główna idea tegorocznej edycji to promowanie zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień oraz rozwijanie sportowych zainteresowań młodych ludzi.

Miejski Tydzień Profilaktyki „Profilaktyka Sportowa Antynałogowa” to inicjatywa pod patronatem Prezydenta Miasta Ciechanów. Głównym organizatorem jest Urząd Miasta Ciechanów – Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. W działania w ramach Tygodnia wpisuje się Athletics Camp, organizowany przez Fundację Kamili Skolimowskiej we współpracy z miastem i MOSiR.

Specjaliści zwracają uwagę, że dzieci i młodzież, jako powód sięgania po środki psychoaktywne często wskazują brak zajęcia, nudę, niską świadomość zagrożeń. Inicjatywy, które odbędą się w ramach Miejskiego Tygodnia Profilaktyki maja na celu ukierunkowanie uwagi młodych osób na takie kwestie jak: sprawność psychofizyczna, atrakcyjny sposób zagospodarowania czasu wolnego, stawianie sobie osobistych celów i wyzwań oraz konsekwencja na drodze do ich realizacji. Duży nacisk zostanie również położony na dostarczanie rzetelnej wiedzy na temat zagrożeń związanych z sięganiem po alkohol, narkotyki oraz dopalacze, jak również podkreślenie faktu negatywnego wpływu  tych środków na sprawność fizyczną, psychiczną, zdrowie oraz ogólne funkcjonowanie. Miejski Tydzień Profilaktyki jest adresowany do wszystkich mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi.

Tydzień zainauguruje impreza sportowo-profilaktyczna realizowana przez Fundację Kamili Skolimowskiej. Athletics Camp odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 10.00 na hali  sportowej MOSiR przy ul. 17 Stycznia 60C. Utytułowani sportowcy: Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski i Tomasz Majewski wraz z trenerami poprowadzą zajęcia z 300-osobową grupą uczniów ciechanowskich szkół podstawowych. Dzieci spróbują swoich sił rzucie młotem, dyskiem, oszczepem, pchnięciu kulą, biegach, biegach przez płotki. Podczas zajęć z psychologami omawiane będą „pułapki” na drodze do osiągnięcia sukcesu sportowego, wśród których szczególnie niebezpieczny jest kontakt z substancjami psychoaktywnymi. W ramach propagowania zdrowego stylu życia odbędą się zajęcia z dietetykiem. Prowadzone będą quizy sportowe i profilaktyczne. Każdy zawodnik otrzyma medal, książkę oraz koszulkę z nadrukiem hasła imprezy oraz pakiet materiałów edukacyjno-profilaktycznych.

Nauczyciele, opiekunowie, rodzice oraz osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w spotkaniu profilaktycznym, które poprowadzą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Podczas spotkania omówione zostaną strategie postępowania w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest pod wpływem środka psychoaktywnego lub w sytuacji znalezienia przy nim tego rodzaju  substancji. Uczestnicy będą mieli możliwość przetestowania własnej sprawności psychomotorycznej przy wykorzystaniu alkogogli i narkogogli. Udostępniane będą bezpłatnie narkotesty, ulotki informacyjno-edukacyjne, poradniki dla rodzica i nauczyciela, informacje na temat lokalnej bazy miejsc, w których można uzyskań fachową pomoc.

Od wtorku do czwartku w ciechanowskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych będą odbywać się przedsięwzięcia związane z profilaktyką. Dla najmłodszych zaplanowano bajkę profilaktyczną, promującą zdrowy tryb życia. Inicjatywa ma charakter spektaklu teatralnego, wystawianego przez aktorów z Teatru Profilaktycznego „MASKA”. Bajka profilaktyczna jest adresowana do uczniów kl. 0 – III szkół podstawowych. Widowisko porusza tematykę zdrowego stylu życia, akcentuje wartość aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania. Dzieci są ostrzegane przed konsekwencjami spożywania fast foodów, napojów energetyzujących a także nadmiernej ilości słodyczy. Widowisko ukazuje również konsekwencje siedzącego trybu życia. Aktorzy sprowokują uczniów do podjęcia dyskusji dotyczącej przedstawianego tematu.

Dla uczniów klas IV – VI oraz uczniów klas gimnazjalnych zaplanowano program profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego „POWIEDZ NIE!” w wykonaniu wirtuoza perkusji – Wiesława Błaszkiewicza.

Program składa się z kilku bloków tematycznych: przemoc i agresja wśród młodzieży, cyberprzemoc, uzależnienia od alkoholu, papierosów, narkotyków i dopalaczy. Problem dopalaczy jest szczególnie wyeksponowany przez artystę.

W piątek 23 września w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechanowie przy ul. Kraszewskiego 8 odbędzie się podsumowanie Miejskiego Tygodnia Profilaktyki. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 koncertem profilaktycznym pt. „Jeden krok do przodu!” w wykonaniu zespołu POZIOM 600. Zespół trzykrotnie brał udział w Festiwalu Muzyków w Jarocinie, jest laureatem XX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole – debiuty.

Podczas uroczystości zostanie ogłoszony międzyszkolny konkurs teatralny na przygotowanie i wystawienie spektaklu profilaktycznego. Konkurs będzie rozstrzygnięty w przyszłym roku kalendarzowym.  Szkoła, która zdobędzie I miejsce otrzyma w nagrodę w tablicę multimedialną.

Szczegółowych informacji na temat poszczególnych wydarzeń oraz harmonogramu działań udziela Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H