• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
05 kwietnia 2024
kategoria:
Aktualności strona główna
Park Jarosława Dąbrowskiego po rewitalizacji. U zbiegu alejek mieści się okrągły klomb obsadzony roślinami. Na środku klombu stoi wysoki gazon w stylu dawnych angielskich ogrodow.
 

Miasto przywróciło walory zabytkowego terenu Paku im. J. Dąbrowskiego.  Zasadzono prawie 22 tys. roślin, w tym nowe drzewa. Celem uatrakcyjnienia miejsca najmłodszym udostępniono muzyczny plac zabaw. Realizacja nawiązuje do koncepcji parków z okresu XIX wieku.

Miasto zakończyło rewaloryzację zabytkowego parku pomiędzy ul. Strażacką, Farską Górą, ul. 3 Maja i rzeką Łydynią. Ciechanowianie zyskali wyjątkowe miejsce do spacerów na łonie natury. Inwestycja objęła obszar ponad 2 ha.

Zachowano istniejącą tam zieleń, dodatkowo teren wzbogaciło niemal 22 tys. roślin. Nowe nasadzenia uzupełniły istniejące tam aleje drzew, wzbogaciły szatę roślinną ozdobnych gatunków krzewów i bylin oraz ukształtowanie runa parkowego. Istniejący kolisty klomb zyskał nowy, elegancki układ roślinności z centralnym akcentem - ozdobną kamienną wazą na postumencie. Dookoła niej rosną już róże w odmianie „Chopin” i żywopłot. Roślinność zdobi również kolisty plac, na którym znajduje się pomnik Ciechana. Tam zasadzono zimozielony bluszcz i ustawiono ławki. W południowej części parku na obszernym trawniku od strony ul. 3 Maja utworzono 5 kolistych klombów hortensji w różnych odmianach oraz liliowców.

W parku posadzono ponad 90 nowych drzew. Aleję w południowej części parku (od strony ul. 3 Maja) uzupełniły lipy. W północnej części terenu, w okolicach kina „Łydynia” dosadzono grupy robinii, a w środkowej - jesiony. Nowością są też choiny kanadyjskie i buk pospolity. Roślinność została dobrana tak, by zachować cenne perspektywy wewnątrz parku, w tym widoki na zabytki, jak kościół i dzwonnica.

Zlikwidowano stare żywopłoty i wybrane grupy krzewów. Rekultywacji poddano istniejące trawniki. W miejscach zacienionych, pod drzewami oraz wzdłuż alei wykonano nasadzenia z roślin zimozielonych, które dobrze znoszą duże zacienienie parku: bluszczu pospolitego, winobluszczu o atrakcyjnym przebarwieniu jesiennym. W parku zasadzono też kilka tysięcy roślin cebulowych i bylin, mahonie, róże, derenie, trzmieliny, jaśminowce, suchodrzewy, śnieguliczki, bez czarny, tawuły i kaliny.

Elementy małej architektury parkowej wzbogaciło prawie 40 ławek, stoły piknikowe i nowe kosze na odpady.

W parku utworzono specjalną strefę dla dzieci. Zamontowane zostały urządzenia do zabaw i edukacji. To m.in. przystosowane również dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim tęczowe dzwonki, które idealnie sprawdzą się podczas rozwijania poczucia rytmu i koordynacji, wykonane ze stali nierdzewnej kwiaty wydające dźwięki, tzw. koło deszczowe oraz bębny tworzące przyjemny, przyjazny klimat do gier i zabaw.

– Trafiają do nas głosy mieszkańców o konieczności uatrakcyjnienia miejskich parków. Stąd pomysł utworzenia w parku Dąbrowskiego muzycznego placu zabaw. Będzie to z pewnością dodatkowy element przyciągający na spacery oraz zachęcający do dłuższej obecności wśród zieleni. W niedalekiej przyszłości chcemy również utworzyć punkty gastronomiczne w naszych parkach. Zapraszamy przedsiębiorców do współpracy – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H