• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2020 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
15 września 2020
kategoria:
Aktualności strona główna
 

Miasto rozwinie działalność pomocową skierowaną do rodzin z problemami opiekuńczymi. Placówka Wsparcia Dziennego, która powstała w ramach projektu unijnego przekształci się w Punkt Wsparcia Dziecka i Rodziny, a działalność będzie prowadzona nie tylko w dotychczasowym miejscu przy ul. Powstańców Wielkopolskich, ale także w Krzywej Hali. Z bogatej oferty zajęć czy też wsparcia pedagogiczno-psychologicznego korzystać będą dzieci, młodzież, rodzice, ale także seniorzy.

W ramach prowadzenia działań pomocowych skierowanych do rodzin z problemami opiekuńczymi od października w Ciechanowie działał będzie Punkt Wsparcia Dziecka i Rodziny. Jego działalność sfinansuje w 100 proc. miasto, przeznaczając na ten cel dochody z tytułu wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Punkt usytuowany będzie w strukturach Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

Organizowane będą m.in. zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz socjoterapeutyczne dla dzieci. Punkt będzie realizował także programy wsparcia dla osób z pozostałych grup wiekowych, w tym młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów.

Dzieci objęte programem otrzymają stałą opiekę psychologiczno-pedagogiczną. W placówce zorganizowane zostaną dla nich zajęcia grupowe oraz spotkania indywidualne. Program zajęć ukierunkowany będzie na pomoc w radzeniu sobie z życiowymi problemami, kryzysami (rodzinnymi, związanymi z relacjami z rówieśnikami, szkolnymi).

Dzieci będą miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań m.in. poprzez warsztaty teatralne, które prowadzić będą profesjonalni aktorzy, warsztaty plastyczne, muzyczne i fotograficzne. Objęte programem dzieci otrzymają codzienne dożywianie.

Rodzicom zapewnione zostanie stałe i systematyczne wsparcie specjalistów nakierowane na rozwiązywaniu problemów opiekuńczych i wychowawczych. Powstanie też profesjonalna oferta adresowana do rodziców oraz nauczycieli: konsultacje psychologiczne, szkoła dla rodziców i wychowawców, treningi umiejętności wychowawczych, treningi rozwiązywania konfliktów oraz angażowanie rodziców, nauczycieli i dzieci w organizację wspólnych przedsięwzięć.

W punkcie działał będzie też „Klub Babci i Dziadka”, który ma funkcjonować w oparciu o program opracowany przez seniorów. Jego odbiorcami będą chętne dzieci uczestniczące w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest integracja międzypokoleniowa oraz przekazywanie tradycji, jak również budowanie między uczestnikami przyjaznych relacji poprzez wspólne przygotowanie posiłków, opowiadanie ciekawych historii z dzieciństwa seniorów, czy organizowanie wspólnych imprez okolicznościowych.

W godzinach popołudniowych realizowany będzie projekt pod nazwą „Kreatywne popołudnia”. Jego autorami zostanie młodzież, która organizować będzie debaty, koncerty profilaktyczne czy nieodpłatne studenckie „korki” dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W planie jest też redagowanie gazety młodzieżowej.

Działalność „Punkt Wsparcia Dziecka i Rodziny” będzie prowadzona w dwóch lokalizacjach: w siedzibie Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1A oraz w zrewitalizowanej przez miasto Krzywej Hali. Punkt będzie poszerzoną kontynuacją działalności Placówki Wsparcia Dziennego, która powstała w 2016 roku dzięki pozyskaniu przez miasto środków unijnych.

Projekt uchwały przewidujący utworzenie punktu wsparcia będzie procedowany przez Radę Miasta Ciechanów podczas najbliższej sesji 24 września.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H