• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2023 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
02 maja 2019
kategoria:
Aktualności strona główna

10 maja w Ciechanowie startuje innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów). Pojemniki te zainstalowane zostaną na osiedlu nr 5 „Płońska”. Mieszkańcy będą je otwierać przy pomocy otrzymanych naklejek z indywidualnymi kodami. Pojemniki będą ważyły wrzucane, właściwie posegregowane odpady. System będzie sposobem na rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci.

Rozwiązanie, pierwsze takie w Polsce i najprawdopodobniej na świecie, ma skutecznie zachęcić mieszkańców do segregacji. Założenie jest takie, by dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, każde z gospodarstw w sposób odpowiedzialny prowadziło segregację, tak by faktyczne działania były zgodne ze złożonymi deklaracjami.

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych od lat funkcjonuje w zabudowie jednorodzinnej. Projekt SISO, dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Na osiedlach wielorodzinnych trudno obecnie zweryfikować, kto w jakim stopniu rzeczywiście segreguje odpady, a wprowadzane rozwiązanie stworzy taką możliwość. Mimo, że segregację deklarują prawie wszyscy mieszkańcy miasta, fakty są takie, że tylko część osób segreguje śmieci. Miasto zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie obecnie to 13 zł od mieszkańca segregującego śmieci oraz 25 zł za każdą osobę, która nie segreguje odpadów.

W przypadku stwierdzenia, że w danym gospodarstwie nie jest prowadzona segregacja odpadów, choć zgodnie z deklaracją wspólnoty mieszkaniowej bądź TBS, powinno być to robione na danej nieruchomości, konsekwencją będzie podwyższenie opłaty śmieciowej dla mieszkańców całego budynku.

– Mieszkańcy deklarując segregację odpadów, mają obowiązek segregowania. Niższa opłata śmieciowa jest przywilejem właśnie dla segregujących. Niestety często są sytuacje, że ktoś deklaruje segregację, a wcale nie segreguje i mimo wszystko płaci mniej. Nowy system pozwoli to zweryfikować i w konsekwencji egzekwować właściwą opłatę bądź wymusić faktyczną segregację, czyli to na czym najbardziej nam zależy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że by opłata była niższa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, segregować muszą wszyscy mieszkańcy całej nieruchomości. Gdy ktoś z mieszkańców bloku wyłamie się, koszty ponoszą wszyscy lokatorzy budynku. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie i innym tej odpowiedzialności – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Program dotyczy 336 gospodarstw i dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki znikną, w trzech punktach pojawią się zupełnie nowe z estetycznymi, szczelnymi obudowami. Z nowych pojemników będzie można korzystać od 10 maja. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu otrzyma dostęp do pojemników, czyli naklejki z kodami kreskowymi. Naklejkę należy nakleić na worek z odpadami danego rodzaju, kod zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci do pojemnika i zamknięciu wrzutni, zostaną one zważone.

W dniach 6-13 maja wyszkoleni wolontariusze Fundacji Łydynia zapukają do drzwi mieszkańców, by przekazać informacje o nowym systemie, instrukcje oraz pakiety kodów. Ponadto od 10 do 13 maja będą obecni na terenie osiedla, w pobliżu nowych pojemników, by w razie potrzeby instruować mieszkańców. Także będą mieli przy sobie kody z instrukcjami dla osób, których wcześniej nie zastali w domach. Kody będzie można odebrać także podczas pikniku rodzinnego, który odbędzie się na osiedlu, przy nowo powstałym placu zabaw, 11 maja w godz. 10.00-18.00. Podczas pikniku zademonstrowany zostanie sposób działania pojemników, wydarzenie będzie miało charakter informacyjny, edukacyjny, proekologiczny, zaplanowano także atrakcje dla dzieci i dorosłych. Osoby, które nie odbiorą do 13 maja kodów od wolontariuszy, będą mogły się po nie zgłosić do siedziby TBS, przy ul. Okrzei 14, pok. nr 4.

Każdy z nowych pojemników będzie miał pojemność 1100 l. Ich konstrukcja uniemożliwi rozprzestrzenianie śmieci wokół, np. przy wietrznej pogodzie. Nie będą miały do nich dostępu osoby nieuprawnione, nie będzie więc sytuacji podrzucania śmieci. Szczelne zamykanie to także brak dostępu dla gryzoni, ptaków, czy robaków, co wiąże się też z higieną. Pojemniki wyposażone będą w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia, co będzie istotne z punktu widzenia opróżniającego je Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Wspólnoty mieszkaniowe zyskają wiedzę na temat segregacji odpadów na osiedlu. Dla mieszkańców będzie to dodatkowa motywacja do segregacji.

Miasto podkreśla, że segregacja odpadów jest obowiązkiem ustawowym, daje efekty ekologiczne ale także ekonomiczne, zarówno dla mieszkańców jak i w kontekście odzyskiwania surowców.

Realizatorem pilotażu wprowadzanego przez miasto, jest firma T4B, we współpracy z PUK, TBS i Fundacją Łydynia. Objęte nim zostaną gospodarstwa domowe na części osiedla „Płońska”, znajdujące się przy ul. Księcia Konrada II 9, ul. Księcia Konrada II 11, ul. Wincentego Witosa 70, ul. Wincentego Witosa 72, ul. Wincentego Witosa 87, ul. Ignacego Mościckiego 14, ul. Władysława Andersa 52.

Grupa T4B od lat wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie do realizacji rozwiązań, w których technologia służy ludziom w odpowiedzi na ich bieżące potrzeby. Dotychczasową domenę T4B stanowiły rozbudowane systemy bezpieczeństwa, czy to na głównych dworcach kolejowych i lotnisku w Warszawie, czy na wszystkich przejściach granicznych wschodniej ściany Polski. Tym razem stawiamy czoło problemowi naszych czasów, jakim jest brak skutecznej segregacji, co w konsekwencji skutkuje złym stanem gospodarki odpadami w Polsce oraz groźbą wysokich kar z UE. System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master to innowacyjny na skalę kraju i świata autorski produkt Grupy T4B, który z całą pewnością zrewolucjonizuje rynek jak i naszą ekoświadomość. To narzędzie do realnego liczenia i rozliczania mieszkańców za faktyczną ilość wygenerowanych śmieci przez ich gospodarstwo domowe. Segregacja będzie się po prostu opłacać finansowo każdemu z nas – powiedział prezes zarządu T4B Sp. z o.o. Robert Szczepankowski.

Celem miasta na kolejne lata jest objęcie systemem również pozostałych zabudowań wielorodzinnych w Ciechanowie.

Obok: wizualizacja nowego rozwiązania

 

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H