• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Koronawirus SARS-CoV-2Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2021 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU

Film [00:02:26]

Transkrypcja filmu

[00:00:00]

Zbliżenie piecyka, ktoś zamyka drzwiczki. W tle słychać mężczyznę mówiącego do mikrofonu. [niezrozumiałe]

[00:00:02]

[LEKTOR- KOBIETA] - Pokaz palenia w piecu, który w lutym odbył się w Ciechanowie to jeden z wielu elementów wpisujących się w działania antysmogowe prowadzone przez miasto.  Plac przed Galerią Handlową Mrówka. Mały piecyk węglowy ustawiony na drewnianym postumencie. Ktoś otwiera i zamyka drzwiczki. Za piecykiem na drewnianych paletach ustawiono piece do ogrzewania domów oraz gaśnicę.

Z komina piecyka leci nikły, prawie niewidoczny dymek. Na placu dużo ludzi.

Po lewej stronie w pobliżu piecyka stoi mężczyzna mówiący do mikrofonu [niezrozumiałe].

[00:00:09]

[LEKTOR] - Ciechanów inwestuje w infrastrukturę. Przy dworcu PKP powstanie centrum przesiadkowe z dwustoma miejscami parkingowymi. Planowana jest budowa kolejnych ścieżek rowerowych.

Podświetlony napis CIECHANÓW na ścianie nad wejściem na dworzec kolejowy w Ciechanowie.

Plac przed dworcem kolejowym. Zdjęcia wykonywane zimą o zmierzchu. Na ścianie dworca podświetlony napis DWORZEC KOLEJOWY. Drzewa na skwerze nie mają liści. Jezdnią obok skweru znajdującego się pośrodku placu przed dworcem jedzie samochód. Po lewej chodnik, na którym stoi kilka aut.

Ulica Sienkiewicza. Po obu stronach chodnika rosną wysokie drzewa. Jezdnią przejeżdżają samochody.

[00:00:18]

[LEKTOR] - Miasto zachęca do przyłączania się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Stara się o dofinansowanie instalacji OZE oraz o dofinansowanie dla mieszkańców do wymiany starych kotłów węglowych, bądź innych mało efektywnych na bardziej ekologiczne. Prowadzona jest szeroka edukacja. 

Siedziba Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Po obu stronach drogi dojazdowej do budynku zaparkowano samochody. Widać fragment wysokiego komina, widocznego z wielu punktów w mieście. Po prawej stronie budynku zwój dużych rur. 

Spadzisty dach z dymiącym kominem. Dach pokryty blachą w kształcie dachówek.

Ponownie plac przed Galerią Handlową Mrówka. Na podeście stoi piecyk, do którego ktoś wkłada opał. Wokół ludzie, którzy przyszli na pokaz prawidłowego palenia w piecu.

Do zebranych na placu mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Obok prezydenta stoją dwaj mężczyźni. Za plecami stojących widać frontową ścianę galerii handlowej.

[00:00:32]

[KRZYSZTOF KOSIŃSKI] - Właśnie ta akcja jest skierowana do tych, którzy takie piece u siebie mają a niekoniecznie mają środki na to, żeby je wymienić, a mogą przyczynić się do tego, żeby to spalanie było bardziej efektywne i emitowało mniej zanieczyszczeń. 

Piecyk z otwartymi drzwiczkami. Wewnątrz ułożone kawałki drewna.

Frontowa ściana Galerii Mrówka. Na krawędzi dachu napis MEDIAEXPERT.

[00:00:50]

[LEKTOR] - Podczas pokazu dla mieszkańców zorganizowanego z firmą Rolbud i strażą pożarną dla porównania zostało rozpalone w dwóch piecach. W jednym prawidłowo, czyli od góry, w drugim nieprawidłowo – od dołu. 

Zbliżenie piecyka. Mężczyzna rozpala ogień.

Do mikrofonu trzymanego przez dziennikarkę mówi przedstawiciel producenta kotłów. Ręką wskazuje otwarty piecyk, opowiada lekko gestykulując rękami.

[00:01:01]

[ROBERT ŻMUDA] - Generalnie, jeśli jest palone od dołu i płomień musi przejść przez całą warstwę dokładanego opału, ogrzewa ten opał, wydzielają się duże ilości różnych związków, duże ilości dymu i to niedopalone powoduje smog, to zadymienie całe. To jest cała przyczyna. 

[00:01:18]

[LEKTOR] - Mieszkańcy mogli zaobserwować różnicę w zadymieniu. Celem akcji było pokazanie, że nawet paląc węglem można ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, a dodatkowo palenie od góry wpływa się na mniejsze zużycie opału, co przekłada się na mniejsze koszty. Strażacy zaznaczają, że palenie nieprawidłowe to więcej sadzy w kominie. 

 • Dwa piecyki – po lewej ten, w którym rozpalono prawidłowo. Z rury służącej jako komin wydobywa się wąska i jasna smużka dymu. Po prawej piecyk, w którym rozpalono od dołu, czyli nieprawidłowo. Z rury wydobywa się kłębiasty, ciemny dym.
 • Mężczyzna obsługuje jeden z piecyków. Wokół spora grupa ludzi, którzy oglądają pokaz palenia.
 • Dach z dymiącym kominem.
 • Do kamery wypowiada się rzecznik prasowy straży pożarnej w Ciechanowie. Za jego plecami widać rząd kotłów do ogrzewania budynków.

[00:01:35]

[GRZEGORZ PAWLICKI] - Sadza w kominie i nieoczyszczanie komina, szczególnie w okresie zimowym to jest bardzo duże niebezpieczeństwo powstania pożaru i my to obserwujemy. 

Widać wysoki komin, z którego wydobywa się kłębiasty, gęsty dym.

[00:01:46]

[LEKTOR] - Strażnicy miejscy prowadzą kontrole oraz edukują mieszkańców Ciechanowa w kwestiach zakazu palenia śmieci. 

Przed kamerą wypowiada się były komendant Straży Miejskiej. Ubrany jest w mundur Straży Miejskiej, na głowie ma służbową czapkę z orłem i otok w szachownicę. Na rękawie na wysokości ramienia naszywkę z oznakowaniem straży.

[00:01:52]

[KRZYSZTOF MATUSZEWSKI] - Docieramy do wszystkich tych budynków, co do których zachodzi podejrzenie, że są tam spalane odpady. Przede wszystkim kierujemy się tym, co widzimy, czyli czarny dym wydobywający się z komina, charakterystyczny fetor. 

Jadący autobus miejskiej komunikacji. Oznakowany nad przednią szybą. To linia 0 jadąca do dworca PKP.

[00:02:10]

[LEKTOR] - W kontekście działań antysmogowych prowadzone są inwestycje w komunikację miejską. ZKM systematycznie wymienia tabor na bardziej ekologiczny, a na 2018 rok planowany jest zakup pierwszego autobusu elektrycznego.

Pokazuje się logo Ciechanowa – rysunek Zamku Książąt Mazowieckich, szkic klucza św. Piotra i napis "Otwórz się na Ciechanów". Pod logo miasta napis: Urząd miasta Ciechanów, Wydział kontaktów Społecznych, www.umciechanow.pl

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H