• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2023 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
23 maja 2023
kategoria:
Aktualności strona główna
Grafika ma zielone tło. Na dole znajduje się napis ułożony lekko na skos: Akademia Ratowników Klimatu #Ciechanów nie marnuje. Nad napisem znajdują się dwa wielkie piękne zielone liście, z których jeden ma kształt serca. Po obu stronach liści stoją dzieci. Po lewej uśmiechnięty chłopiec, a po prawej dziewczynka. Dzieci są kolorowo ubrane. Na samym dole grafiki pośrodku umieszczono logo Ciechanowa ekologicznego i logo Banku Żywności.
 

Bank Żywności w Ciechanowie we współpracy z ratuszem rozpocznie nową inicjatywę edukacyjną. Uczniowie klas V-VII z pięciu szkół podstawowych zdobędą wiedzę i kompetencje z zakresu ekologii oraz zero waste. Projekt wpisuje się w politykę proekologiczną miasta.

Nie marnujemy jedzenia 

„Ciechanów nie marnuje – Akademia Ratowników Klimatu” to projekt skierowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych nowoczesnymi trendami w ekologii, w szczególności w zakresie ochrony klimatu oraz zero waste. Stu uczniów ciechanowskich szkół weźmie udział w zajęciach teoretycznych i warsztatowych, które odbędą się w siedzibie Banku Żywności. Rozpoczną się 5 czerwca.

O tym, jak dbać o klimat młodzież dowie się m.in. przez doświadczenia, biorąc udział we wspólnym gotowaniu zgodnie z zasadami niemarnowania żywności. Uczestnicy projektu zostaną „ambasadorami ekologii” w swoim lokalnym środowisku, a jesienią wezmą udział w kolejnym festiwalu gotowania z resztek pod nazwą „Zupa Disco 2023” i obchodach Światowego Dnia Żywności.

Miasto dla ekologii

Bidony na wodę zamiast plastikowych butelek

Pomysł wpisuje się w politykę proekologiczną ratusza. Miasto regularnie promuje inicjatywy nakierowane na propagowanie idei zero waste. Uczniowie w szkołach są zachęcani do picia wody z miejskich wodociągów, nie tylko z uwagi na jej bogaty skład i czystość biologiczną, ale także by nie generować plastikowych odpadów po wodzie butelkowanej. Otrzymują bidony wielokrotnego użytku, a umieszczone w szkołach dyspensery zliczają każdego dnia setki niewykorzystanych butelek PET.

EkoSpiżarnia

Realizacja proekologicznych działań w Ciechanowie ma też ważny wymiar społeczny i jest realizowana we współpracy z Bankiem Żywności oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W tym roku w Hali Targowej „Bloki” powstała EkoSpiżarnia. Ten pierwszy w mieście sklep społeczny służy osobom, które z różnych powodów w danym czasie znalazły się w kryzysie i jednocześnie umożliwia zagospodarowanie żywności o krótkim terminie ważności, ratując ją przed zmarnowaniem.

Lodówka do dzielenia się żywnością

Ratusz promuje również foodsharing – ideę dzielenia się żywnością z potrzebującymi. Specjalna lodówka, w której osoby mające nadmiar żywności mogą umieścić jedzenie, by podzielić się nią z potrzebującymi – znajduje się przy budynku MOPS.

Współpraca z Bankiem Żywności w Ciechanowie

Ponadto miasto znalazło się wśród pięciu samorządów w Polsce, z którymi Banki Żywności współpracują w celu promocji idei zero waste na szczeblu lokalnym w ramach projektu „Społeczności nie marnują”.

Bank Żywności w Ciechanowie istnieje od 2010 r. Świadczy pomoc na terenie północnego Mazowsza (7 powiatów). Aktualnie systematycznie wspiera nawet 28 tys. mieszkańców tego obszaru, w tym uchodźców z Ukrainy. Dystrybucja żywności dla osób potrzebujących z terenu Ciechanowa jest regularnie dotowana przez ratusz.

Akademia Ratowników Klimatu dofinansowana przez miasto

Projekt „Ciechanów nie marnuje – Akademia Ratowników Klimatu” został dofinansowany przez miasto w ramach tegorocznych konkursów ofert na realizację zadań publicznych z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H