do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychJak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
30 marca 2017
kategoria:
Aktualności strona główna
Spotkanie w sali spotkań w ratuszu z udziałem specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński wyszedł z inicjatywą opracowania lokalnego programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który przyczynia się do zachorowań na raka szyjki macicy. Programem objęte zostałyby 12-letnie mieszkanki Ciechanowa. Każdego roku z bezpłatnych szczepień mógłby skorzystać jeden rocznik ciechanowianek. Prezydent do współpracy przy opracowaniu programów zaprosił specjalistów z dziedziny zdrowia.

Podczas dzisiejszego spotkania w ratuszu omówione zostały główne założenia programu. W dyskusji wzięli udział: prof. Bibiana Mossakowska, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ dr Bożena Ostrowska oraz prodziekan Małgorzata Zagroba, dyrektor ciechanowskiego Sanepidu Wiesława Krawczyk, przedstawiciele Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie: lekarz ginekolog położnik Tomasz Obojski oraz koordynator promocji zdrowia Violetta Matla. Wszyscy byli zgodni, co do ważnej roli prowadzenia szerokiej edukacji oraz działań profilaktycznych. Na wniosek ekspertów kampania edukacyjna będzie pierwszym etapem działań związanych z programem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2009 roku opublikowała oficjalne stanowisko, uznając raka szyjki macicy i inne choroby wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego za problem zdrowia publicznego o charakterze globalnym. Rak szyjki macicy jest drugą spośród onkologicznych przyczyn zgonów wśród kobiet. Szczepienie dziewcząt zalecają m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Ginekologicznej, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Lokalny program profilaktyki opracowany będzie na 5 lat. W tym roku zaszczepione mogłyby być dziewczęta mieszkające w Ciechanowie, urodzone w 2005 roku. Jest ich obecnie 222. W kolejnych latach mogłyby ze szczepień skorzystać następne roczniki. Program zakłada szeroką edukację dzieci i rodziców. Do współpracy zaproszone zostaną szkoły. Przeprowadzone będą szczegółowe wyliczenia dotyczące kosztów wprowadzenia programu oraz podjęte zostaną decyzje w kwestii jego realizatora.

To będzie pierwszy w Ciechanowie program profilaktyczny realizowany przez miasto. Inwestujemy w zdrowie mieszkańców Ciechanowa. To konkretne i realne wsparcie dla młodych kobiet oraz zdrowej przyszłości całych rodzin – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Udział w programie będzie w pełni dobrowolny. Eksperci deklarują zaangażowanie w kampanię edukacyjną podczas której przekażą wiedzę na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV.

– Jeżeli chodzi generalnie o szczepienia, program szczepień rozpoczął się dwa wieki temu i przynosi efekty. Szczepienia przeciwko HPV są potrzebne, bo wiele kobiet umiera na raka szyjki macicy – podkreśla Bibiana Mossakowska.

Cieszy mnie ta inicjatywa. Szczepionka kosztuje około 350 zł, a w ramach programu byłaby bezpłatna, co jest niezwykle istotne. Teraz korzysta z niej znikoma liczba dziewcząt – zaznaczała Wiesława Krawczyk.

Był moment większego zainteresowania tym szczepieniem, gdy w mediach było głośno na ich temat. Ta szczepionka jest dość droga, mieszkańcy nie wiedzą, czy warto z niej skorzystać. Musimy w pierwszej kolejności uświadomić jej zasadność – dodał Tomasz Obojski.

Wiedza na temat wirusa HPV jest na bardzo niskim poziomie. W ramach kampanii edukacyjnej przedstawimy cele i przewidywane rezultaty programu szczepień – powiedziała dr Bożena Ostrowska.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H