• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Koronawirus SARS-CoV-2Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2021 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
27 lipca 2020
kategoria:
Aktualności strona główna

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, we współpracy z Fundacją Łydynia prowadzi projekt edukacyjny dla mieszkańców z zakresu ekologii i ochrony zwierząt. Spotkania odbywają się Krzywej Hali w ramach projektu Nad Łydynią – o przyrodzie i klimacie”. Najbliższe wydarzenia dla dzieci oraz dla osób dorosłych będą organizowane 5 sierpnia.

W ramach zadań zlecanych corocznie przez miasto organizacjom pozarządowym (NGO) w Ciechanowie realizowane są m.in. zadania dotyczące ochrony zwierząt. Tegoroczny projekt konkursowy „Nad Łydynią – o przyrodzie i klimacie” jest realizowany w Krzywej Hali przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Fundacją Łydynia.

15 lipca z najmłodszymi mieszkańcami miasta spotkał się Arkadiusz Szaraniec – ekolog i teatrolog. Wizyta pod hasłem "Po co nam ta dzika natura?" była okazją do obserwacji ptaków mieszkających w pobliżu zrewitalizowanej Krzywej Hali i rozmowy z dziećmi o ekologii. W cieniu lip, z widokiem na przelatujące jerzyki, siedzące na gałęziach gołębie grzywacze, spacerujące po trawie kawki gość spotkania opowiedział dzieciom o przyrodzie. Dzieci mogły też dowiedzieć się ciekawostek – jak samodzielnie przygotować karmnik z łupiny kokosa, czy do czego dawniej używano gniazd remiza. Uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę nasiona fasoli niepodległości, która przez naturę została obdarzona niezwykłym rytem przypominającym polskie godło. Drugie spotkanie zostało zorganizowane dla osób dorosłych.

W wydarzenie zaangażowane było też Wydawnictwo Iskry, które przekazało dla MBP książki oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, który przekazał bibliotece gry edukacyjne.

Kolejne spotkanie odbędzie się 5 sierpnia w Krzywej Hali. O godzinie 10.00 z dziećmi spotka się Marcin Kozioł – autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in. lektury szkolnej „Skrzynia Władcy Piorunów”, powieści „Tajemnica przeklętej harfy” wpisanej na „Złotą Listę Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom” i podróżniczej serii „Wombat Maksymilian”, nagrodzonej prestiżowym Magellanem dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016, autora „Puzzli Pitagorasa” i „Kota dostępu” - wyróżnionego w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Po południu 5 sierpnia odbędzie się spotkanie dla osób dorosłych z doktorem Marcinem Popkiewiczem - polskim fizykiem jądrowym, popularyzatorem nauki, klimatologiem i analitykiem megatrendów. Jest też współautorem portali „Ziemia na rozdrożu” oraz „Nauka o klimacie”, autorem książek o klimacie i energetyce. Jako komentator gości w polskich mediach, m.in. w TVN24. Za swoją działalność edukacyjną otrzymał kilka nagród. Z gośćmi biblioteki będzie rozmawiał o klimacie.

W ramach działań z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w tym roku miasto zatwierdziło także m.in. projekt ochrony jerzyków. Jego celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców odnośnie ptaków dzikich i ich roli w mieście. Projekt zakłada zakup budek lęgowych dla ptaków dzikich oraz dla jerzyków, zakup karmników, zakup karmy, ale także działania edukacyjne (cykl spotkań z mieszkańcami). Realizacja zadania jest przewidziana przez projektodawcę w tym roku.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H