• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2023 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
31 maja 2022
kategoria:
Aktualności strona główna
Grafika z pytaniem: Czy wiesz, jaki jest Twój ślad węglowy? Wyrazy: ślad węglowy wyróżniają się, są napisane są dużymi białymi literami na zielonym tle. Pod pytaniem narysowano prostokątny przycisk do kliknięcia, a na nim wyraz: sprawdźmy! Po prawej stronie prostokąta, na dole jest biała łapka z wyprostowanym palcem wskazującym. W lewym górnym rogu grafiki umieszczono logo Parku Nauki Torus. Po prawej stronie jest czarny ślad stopy, a na nim napis CO. Na białym poziomym pasku na dole napisano: Projekt realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Obok, po prawej jest logo Funduszu Naturalnej Energii.
 

Na dotykowych ekranach w Parku Nauki Torus pojawiła się nowa, autorska aplikacja „IMPACT. Mój pakt ze środowiskiem”. Zwiedzający mogą od dziś sprawdzić, jaki ślad węglowy generują w swoim codziennym życiu i dzięki temu zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne.

Nowinka technologiczna, która od dziś działa w Parku Nauki Torus to aplikacja pozwalająca zwiększać świadomość zwiedzających na temat zmian klimatycznych. Jej użytkownicy otrzymują informację o śladzie węglowym, który generują w codziennym życiu.

Korzystający z aplikacji odpowiadają na kilka pytań, dzięki którym charakteryzowane są ich codzienne nawyki i ich wpływ na środowisko. Pytania dostosowane są do trzech grupy odbiorców: dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Osoby korzystające z aplikacji określają z jakich form transportu korzystają, jak ogrzewają swoje domy, w jaki sposób się odżywiają, jak często kupują m.in. odzież czy elektronikę, w jaki sposób postępują z odpadami czy jak spędzają wakacje.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania każdy odwiedzający dowie się, jaki ślad węglowy generuje w przeliczeniu na tony CO2. Poza informacją o generowanym śladzie węglowym w porównaniu do średniej dla Polski oraz całego świata, użytkownik otrzyma też konkretną propozycję zmiany swoich postaw w kilku obszarach. To np. skorzystanie z transportu publicznego, ograniczenie zakupu nowej odzieży, ograniczenie spożywania mięsa.

Z proponowanych działań użytkownik wybierze te, które zobowiązuje się realizować, aby w codziennym życiu funkcjonować bardziej ekologicznie. Informacje i swoisty „pakt ze środowiskiem”, który zawiera użytkownik aplikacji zostają wysłane na jego adres mailowy. Dzięki temu redukowanie zachowań, które szkodzą środowisku staje się łatwiejsze, a użytkownicy aplikacji mogą na co dzień świadomie przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Urząd Miasta Ciechanów pozyskał dofinansowanie na przygotowanie autorskiej aplikacji w ramach konkursu granatowego Fundusz Naturalnej Energii, realizowanego przez spółkę GAZ-System we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia. Przygotowany projekt znalazł się wśród siedmiu nagrodzonych zadań w województwie mazowieckim.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H