• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2020 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
25 maja 2020
kategoria:
Aktualności strona główna
 

W mieście funkcjonuje już system teleopieki dla seniorów. Nowym programem wsparcia objętych zostało 30 seniorów. Chodzi o tak zwane „opaski życia”, które w przypadku zasłabnięcia, czy gorszego samopoczucia połączą seniora z dyspozytorem centrali teleopieki, pozwolą na przekazanie informacji do centrum alarmowego i wezwanie pomocy. Instalacja systemów w domach seniorów już się rozpoczęła.

Teleopieka to nowoczesny system wsparcia seniorów, którzy mogą samodzielnie funkcjonować, ale ich stan zdrowia i sytuacja życiowa wymagają stałego nadzoru i kontaktu. System działa przez 24 h na dobę w domu osoby starszej.

Rozpoczęła się instalacja systemów w domach zakwalifikowanych do programu seniorów. Każda z osób objętych teleopieką w Ciechanowie zostanie wyposażona w tzw. „opaskę życia” – bransoletkę lub brelok z przyciskiem natychmiastowego kontaktu z centralą teleopieki oraz w telefon z funkcją SOS. Ich podstawową funkcją jest możliwość szybkiego połączenia się za pomocą jednego przycisku z centrum alarmowym w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Do programu zakwalifikowano 30-tu seniorów. Zarówno za proces kwalifikacji do uczestnictwa, jak również za wdrożenie systemu w domach odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Programem objęto osoby samotne i leżące, które są objęte usługami opiekuńczymi MOPS.

– Tego typu rozwiązania technologiczne w opiece nad osobami starszymi są szczególnie ważne w obecnej sytuacji, kiedy z różnych przyczyn wynikających z obowiązującego stanu epidemii kontakt z osobami starszymi może być ograniczony. Teleopieka pozwala na pozostanie w swoim środowisku seniorom, osobom mieszkającym samotnie i wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, bez konieczności przeprowadzenia się do placówki opiekuńczej – powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Pilotażowy program teleopieki na Mazowszu został zaplanowany na dwa lata, z czego w 2020 r. przekazywane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić program już we własnym zakresie. Ciechanów pozyskał na realizację tego projektu 50 % kosztów. Program prowadzony jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H