• Godziny pracy urzędu:
  poniedziałek - piątek:
  8.00 - 16.00
  e-mail
 • Pl. Jana Pawła II 6
  06-400 Ciechanów
 • tel.
  23 674 92 00
  fax
  23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2020 r.Jak załatwić sprawę w Urzędzie MiastaNumery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
18 listopada 2019
kategoria:
Aktualności strona główna
Kamienica Pianki, mieszcząca się przy ul Warszawskiej 18

O relacjach polsko–żydowskich z perspektywy XXI wieku 23 listopada o godz. 15.00 w Kamienicy Pianki będzie mówił dr Władysław Teofil Bartoszewski – współzałożyciel, dyrektor i członek zarządu Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich w Oksfordzie, menedżer, nauczyciel akademicki, historyk, doktor filozofii, obecnie poseł na Sejm RP, syn Władysława Bartoszewskiego.

Dr Władysław Teofil Bartoszewski związany jest z uczelniami w Cambridge, Oksfordzie, Londynie, Warwick i Warszawie. Jako wykładowca prowadził zajęcia z historii nowożytnej i polityki, był nauczycielem historii Żydów na Uniwersytecie Londyńskim. W 1985 r. był współzałożycielem Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich w Oksfordzie, pełnił funkcję jego dyrektora. W 2015 r. został kierownikiem Katedry Władysława Bartoszewskiego w Collegium Civitas w Warszawie. Autor, współautor i redaktor licznych książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Pełnił liczne funkcje związane z zarządzeniem bankowością. Od tego roku jest posłem na Sejm RP IX kadencji.

Przed wykładem odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na skwerze przy dworcu PKP, któremu uchwałą z dnia 19 czerwca 2019 r. Rada Miasta Ciechanów nadała nazwę „Skwer prof. Władysława Bartoszewskiego”. W uzasadnieniu decyzji Rada Miasta wskazała: Nadanie nazwy ważnemu miejscu w przestrzeni miejskiej (…) jest ideą, która ma łączyć naszą lokalną społeczność. U jej podstaw leży bowiem jedna z uniwersalnych, choć nieco obecnie zapomnianych wartości – przyzwoitość. To właśnie „pozostanie przyzwoitym” zawsze stanowiło cel i środek działań podejmowanych przez Pana prof. Władysława Bartoszewskiego. Było dla niego obojętne, skąd kto pochodzi. Musiał być uczciwy – i to wystarczy.

Władysław Bartoszewski (1922-2015) był historykiem, publicystą, dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym, politykiem oraz dyplomatą. Był także więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. Był senatorem IV kadencji oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Został odznaczony Orderem Orła Białego oraz tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H